Nabíjecí stanice a zaměstnání pro místní? ČEZ objasňuje plány
ČEZ plánuje v katastru obce Jakub výstavbu nové fotovoltaické elektrárny. Využili jsme nabídku zástupců společnosti a zaslali jsme jim pár doplňujících otázek. Dle posledních informací nabízí ČEZ naší obci jednorázové plnění ve výši 1,7 milionu a pak drobnější příspěvky v průběhu dalších let. Náš pohled na celý tento projekt jsme zveřejnili již před několika týdny.
1. Jaký bude konkrétní dopad výstavby a provozu elektrárny na místní infrastrukturu a dopravu?
V rámci procesu výstavby dojde ke zvýšenému dopravnímu zatížení, zejména z důvodu návozu fotovoltaických panelů, kdy se jedná o objemný náklad, toto probíhá v řádu 1-2 měsíců v rámci cca 10-12 měsíční doby realizace. Vzhledem k tomu, že se jedná o objemný, avšak lehký náklad k poškození místních komunikací by nemělo dojít, pokud ano, budou na naše náklady opraveny do původního stavu. V případě znečištění silnice, dojde k jejímu uklizení na naše náklady.
2. Plánujete zaměstnat místní obyvatele během výstavby a provozu elektrárny? Pokud ano, v jakém rozsahu a na jaké pozice?
ČEZ, a.s. jako vlastník stavby, je dle zákona o veřejných zakázkách tzv. sektorovým zadavatelem, tedy samotný proces zajištění výstavby podléhá veřejnému výběrovému řízení, jehož výsledkem je realizační firma, která nainstaluje elektrárnu tzv. na klíč, a bude na této firmě, jaké subdodavatele si pro instalaci vybere. V rámci provozní fáze lze pak uvažovat o začlenění místních obyvatel například na sekání trávy nebo údržbu kompenzačních opatření.
Prosím, pokud máte jiné konkrétní nápady, můžete nám je sdělit?
3. Existuje možnost instalace rychlonabíjecích stanic pro elektrická vozidla v obci jako součást projektu?
Ano, nejjistější a nejrychlejší forma je podpora dobíjecí stanice z Nadace ČEZ. Druhou možností je pak začlenění do plánovací smlouvy, tím by však došlo ke snížení finančního plnění, což je pro obec nevýhodné. Poslední možností je instalace rychlonabíjecí stanice v rámci páteřní sítě, to ale podléhá posouzení lokality obce Církvice, jestli je pro začlenění do páteřní sítě vhodná. Tuto variantu nejsme schopni garantovat.
4. Je možné uzavřít s obcí smlouvu o přímém odběru energie (PPA)? Pokud ano, jaké výhody by to pro obec mělo?
Pokud by obec o takovou smlouvu stála, rádi s obcí uzavřeme dlouhodobý kontrakt na odběr elektrické energie formou PPA na 10 – 15 let. Co se týče výhod, ty jsou v dlouhodobém zajištění fixní ceny elektrické energie. Nutno ale upozornit, že bude potřeba na tuto skutečnost upozornit stávajícího dodavatele elektrické energie
– Pokud má Vaše obec o PPA smlouvu zájem, jsme připraveni společně s Vám připravit návrh a vést cenové jednání.
5. Jakým způsobem plánujete komunikovat s obcí a jejími obyvateli během výstavby a provozu elektrárny?
V rámci přípravy dokumentace pro povolení záměru lze obec podrobněji seznámit s plánovanými kompenzačními opatřeními pro zmírnění vlivu výstavby na životní prostředí. Jsme připraveni seznámit obec např. na veřejném jednání zastupitelstva, a následně v pravidelném rytmu či dle přání zastupitelstva obce informovat o vývoji stavu projektu a jeho výstavbě. Obec bude také účastníkem stavebního řízení, tedy bude mít o probíhajícím řízení přehled. Po vysoutěžení dodavatele elektrárny bude samozřejmě zastupitelstvo obce seznámeno s plánovaným harmonogramem výstavby a předpokládaným termínem uvedení do provozu.
6. Budete poskytovat finanční příspěvky nebo jiné kompenzace obci za využívání místní infrastruktury a za případné dopady na kvalitu života obyvatel?
Samozřejmě. K místním komunitám vždy uplatňujeme princip, že zohledňujeme svoji přítomnost svým zapojením do života a chodu obce. Jak bylo prezentováno na zasedání zastupitelstva obce, plánujeme obec podpořit formou finančního plnění v rámci plánovací smlouvy, dále pak lze podpořit projekty formou Nadace ČEZ.
7. Jaká konkrétní bezpečnostní opatření budou zavedena k zajištění bezpečného provozu elektrárny a jaká bude spolupráce s místními záchrannými složkami?
Samotná FVE splňuje veškeré zákonem dané požadavky na zajištění bezpečného provozu, ať už co se týče požární bezpečnosti nebo veškerých opatření pro zabránění úrazu zásahu elektrickým proudem. Toto vše je řešeno již na úrovni Stavebního řízení, jehož bude obec součástí a lze tak nahlédnout do příslušné dokumentace. Případně lze po dokončení realizace umožnit místním záchranným složkám návštěvu FVE, pro seznámení s reálnou skutečností, včetně např. místnímu sboru dobrovolných hasičů.
8. Plánujete podpořit místní komunitní projekty, kulturní akce nebo jiné iniciativy v obci? Jak konkrétně?
Jak bylo prezentováno na zasedání zastupitelstva obce, obec plánujeme podpořit formou plnění v rámci plánovací smlouvy, dále pak lze podpořit projekty formou Nadace ČEZ, případně v rámci tzv. Reklamního partnerství, kdy se staneme mediálním partnerem obce v rámci obcí pořádaných kulturních akcí. Pokud o to bude obec stát, jsme připraveni na takových projektech spolupracovat.
9. Budou v rámci projektu využity technologie nebo řešení, které by mohly přímo přinést prospěch obci, například sdílené energetické systémy nebo komunitní bateriové úložiště?
Tuto možnost zkoumáme na jednom z pilotních projektů v rámci Středočeského kraje, kde uvažujeme o nasdílení části výroby pro potřeby obecního objektu. Nicméně je nutno si uvědomit, že to klade nároky i na další účastníky energetické komunity. Tedy v současné době Vám nejsme seriózně schopni garantovat, že finální stav bude v tomto ohledu pozitivní, protože může vést ke zvýšení celkové konečné ceny elektrické energie, a to z toho důvodu, že FVE nepokryje ideálně diagram spotřeby a zbylá elektrická energie se musí dokoupit na trhu, což může být nákladné.
Pokud máte s podobnými projekty již nějaké zkušenosti, rádi si je poslechneme a jsme připraveni diskutovat rozvoj této oblasti se všemi možnostmi.
10. Jaké jsou vaše zkušenosti s podobnými projekty v jiných obcích a jaké přínosy z toho tyto obce měly?
Na základě našich zkušeností máme dobré výsledky přijatelnosti projektů, a to z toho důvodu, že obcím dáváme možnost začlenění do návrhu kompenzačních opatření pro zmírnění vlivu FVE na obec jako takovou. Dalším přínosem může být finanční plnění v rámci plánovací smlouvy, případně projekty podpořené Nadací ČEZ.
11. Jak bude projekt financován? Budete na něj čerpat dotaci a pokud ano tak jaké % nákladů dotace pokryje?
Předpokládáme investiční podporu v rámci Modernizačního fondu v rámci probíhající výzvy. Vzhledem k tomu, že tato aukce ještě nebyla uzavřena a stále je otevřena pro podávání nabídek. Projekt tedy stále nemá ani přislíbeno poskytnutí dotačních prostředků. Její maximální výše je dána jak omezením výše podpory v právě otevřené výzvě Modernizačního fondu RES+ 2/2024, tak následně výsledkem soutěže/aukce o poskytnutí podporu mezi jednotlivými projekty. Zbytek investice bude pokryt z vlastních zdrojů společnosti ČEZ, a.s.